CURRENT LOCALE pl-pl

1
Koszyk
2
Twoje dane
3
Potwierdzenie
4,7 gwiazdki z ponad 2000 recenzji
  • Zamów do godziny 18:00, wysyłka dziś
  • 30-dniowe prawo do zwrotu
  • Bezpieczne zakupy z odroczoną płatnością: Kup teraz, zapłać później!
  • Bezpłatna dostawa już od 500 zł
  • Zamówienie złożone w dni robocze przed 21:30, dostarczane jest w ciągu 2 do 4 dni roboczych!
wykonanie-pergoli 28 paź

Wykonanie pergoli

Powrót do przeglądu

Tworzenie własnej pergoli

Tworzenie własnej pergoli zaczyna się od odpowiednich materiałów. Lista materiałów jest różna dla każdej pergoli i zależy od jej typu, rozmiaru i innych wymagań. Jeśli chcesz zbudować małą pergolę, będziesz potrzebować mniej materiałów. Jeśli chcesz zbudować luksusową pergolę, będziesz potrzebować więcej materiałów. Zanim sporządzisz listę materiałów do budowy pergoli, zacznij ją mierzyć. Sprawdź w swoim ogrodzie (lub gdziekolwiek indziej), ile masz miejsca na pergolę. Następnie możesz obliczyć, ile materiałów będziesz potrzebować. Zwróć również uwagę na wysokość pergoli, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek później lub w trakcie pracy. Na poniższej liście materiałów zakładamy prostą pergolę, bez dodatkowych poprzeczek. Jest to kwadratowa rama, na której można zawiesić tkaninę zacieniającą. 

Wyposażenie pergoli

Materiały budowlane

  • 4 słupki z twardego drewna na narożniki (podpory)
  • 4 słupki z twardego drewna na górę (podpory)
  • 8 krótkich belek, przyciętych pod kątem (zastrzał - rozpórka ukośna)

Narzędzia

  • Wiertło wężowe (wstępne nawiercenie wkrętów z łbem podkładkowym i pogłębienie w razie potrzeby)
  • Wiertarka elektryczna (wiertła i wkręty)
  • Wiertło do twardego drewna (wstępne nawiercenie śrub gwintowanych do drewna)
  • Bity Torx i/lub bity nasadowe (montaż śrub/wkrętów)
  • Wiertło do betonu (do montażu na betonowej podłodze/kamieniu)
  • Taśma miernicza (dla symetrii pergoli)
  • Poziomica (dla uzyskania prostego tarasu)
  • Piła tarczowa (lub inna piła do przycinania belek i rozpórek na wymiar)
  • Artykuły żelazne i inne materiały
  • Wkręty z łbem podkładkowym (montaż zastrzałów - stężeń pochyłych)
  • Śruby gwintowane do drewna (montaż wsporników, ewentualnie przy użyciu elementów pergoli)
  • Elementy pergoli (łatwy montaż belek) ← ZALECANE
  • Szybki beton (gdy słupki są umieszczane w ziemi)
  • Ochrona do słupków Postsaver (do ochrony słupków w ziemi)
  • Kołki nylonowe (do montażu na betonowej podłodze/kamieniu)

Budowa pergoli

Dysponując powyższymi materiałami, można rozpocząć budowę pergoli. Decydujemy się na montaż na istniejącym fundamencie, co ułatwia przykręcenie pergoli do podłoża. Można również zbudować pergolę w ziemi, jednak zalecamy użycie świdra lub łopaty do wbicia słupków w ziemię.

Do połączenia słupków (podpór) na górze najlepiej użyć naszych elementów pergoli. Są one niezwykle wytrzymałe i szybkie w montażu. Zapewnia to mocną i piękną pergolę, która stanie w mgnieniu oka! Alternatywnie można wykonać połączenia spawane z drewna, ale wymaga to znacznie więcej czasu i energii niż wyżej wymienione połączenia. Ponadto efekt końcowy zależy od dokładności, z jaką pracujesz. Jeśli nie przytniesz narożnika lub złącza prosto, zawsze zobaczysz krzywą część lub luz. Dlatego zalecamy spawanie połączeń w drewnie tylko profesjonalnym majsterkowiczom. 

Aby pergola była idealnie symetryczna, należy wcześniej zmierzyć, gdzie powinny znajdować się wszystkie słupki i jak długie będą belki. W ten sposób można wszystko zaznaczyć, przybić kołkami i przyciąć na wymiar. Jak w przypadku większości prac, dobre przygotowanie to połowa sukcesu!

Słupki w ziemi

Jak wspomniano powyżej, możesz zdecydować się na umieszczenie słupków w ziemi lub zamontowanie ich na istniejącej powierzchni. Opisujemy montaż na drewnianym pomoście, ale konstrukcja ze słupkami w ziemi niewiele różni się od tej na pomoście lub skale. Słupki montowane w ziemi powinny być wystarczająco długie. Aby uzyskać maksymalną wytrzymałość, należy umieścić słupki o długości 270 cm co najmniej 70 cm w ziemi. Dzięki temu baldachim będzie wystarczająco wysoki, aby większość ludzi mogła pod nim przejść. Oczywiście, można też zrobić to nieco wyżej, stosując dłuższe belki. Umieszczenie belek bezpośrednio w ziemi jest możliwe, ale mniej wytrzymałe dla większości rodzajów podłoża. Wynika to z faktu, że gleba jest stosunkowo miękka w wielu miejscach. Dlatego też należy wylać beton szybkowiążący na glebę w pobliżu słupków. Poprzez zalanie słupka warstwą betonu szybkowiążącego, wokół słupka tworzy się duża i mocna kotwa, zapobiegająca osiadaniu. W przypadku słupków należy wykopać otwór o średnicy około 2 (lub więcej) razy większej od średnicy słupka.Tak więc słupek 12 x 12 powinien mieć wymiary co najmniej 24 x 24. Użyj również narzędzi pomiarowych, takich jak poziomica i taśma miernicza. Pozwoli to upewnić się, że słupki są proste i równo osadzone w otworach. 

Zadaszenie pergoli

Górna część pergoli znajduje się na słupkach w ziemi po umieszczeniu słupków w ziemi. Czy zamierzasz przykręcić pergolę do istniejącego tarasu lub kamiennego fundamentu? W takim przypadku najlepiej jest najpierw wykonać górę. Wykonaj górę z 4 pozostałych belek, które połączysz w kwadrat. Zalecamy użycie naszych łączników do pergoli. W ten sposób przykręcisz belki razem w ładny i solidny kwadrat. Możesz wybrać model umieszczony nad słupkami lub model otwarty. Mając gotową kwadratową pergolę z zadaszeniem, możesz połączyć ją ze słupkami. Słupki w ziemi są tutaj najwygodniejsze, ponieważ można łatwo umieścić kwadratowy dach nad słupkami. W przypadku pergoli na tarasie lub kamiennej podstawie należy teraz umieścić każdy słupek osobno pod kwadratem. Jeśli nie masz wsparcia podczas budowy pergoli, możesz również położyć pergolę do góry nogami. Następnie możesz samodzielnie zamontować dwa słupki pod ramą. Kolejno, należy postawić pergolę i przymocować pozostałe dwa słupki. Montaż elementów pergoli najlepiej wykonać za pomocą dostarczonych wkrętów do drewna. Aby wkręcić je mocno i prosto w drewno, zaleca się wstępne nawiercenie otworów wiertłami do twardego drewna. W przypadku dostarczonej śruby M8 należy wybrać wiertło o grubości 6 mm. 

W naszym wybranym przykładzie masz teraz kwadratową ramę z przymocowanymi słupkami. Aby solidnie ją zamocować, przykręć ramę do podłoża. W tym celu można użyć naszych elementów podłogowych do pergoli. Umieść je na dole każdego słupka, a następnie wykonaj cztery otwory na wkręty, które wejdą w ziemię. Wkręć nasze mocne śruby gwintowane do drewna w deskę tarasową i powtórz tę czynność dla wszystkich elementów podstawy. Zobaczysz, że Twoja konstrukcja jest mocno połączona z tarasem. W przypadku podłoża kamiennego należy najpierw wziąć wiertło do betonu. Użyj go do wywiercenia otworu o takiej samej średnicy jak kołek nylonowy, którego zamierzasz użyć. Rozmiar kołka zależy od używanych śrub. Do naszych elementów pergoli dostarczamy śruby M8, dla których odpowiedni jest korek o średnicy 12 mm. W tym celu należy użyć wiertła do betonu o grubości 12 mm.

Pergola aan woning

Stężenie kątowe (ukośne belki nośne, czyli zastrzały)

Po wykonaniu tych instrukcji kwadratowa pergola stoi stabilnie w ziemi lub na ziemi. Aby nadać pergoli dodatkową wytrzymałość, można wykonać kątowe usztywnienie przy słupkach. Jest to kątowe połączenie między słupkiem a podporą zwane zastrzałem. Dodając do konstrukcji belkę, która została przycięta pod kątem z obu stron, uzyskuje się mocną konstrukcję, która może wytrzymać nawet największe obciążenia i działanie sił zewnętrznych. Nachylone stężenie umieszcza się przy słupku i górze po przycięciu go pod kątem z obu stron. Można go zamontować za pomocą wkrętów z łbem podkładkowym. Wkręty te są bardzo długie i mają duży łeb, co zapewnia większy zakres zacisku. Jeśli chcesz wyeliminować łeb wkrętu, wywierć niewielki kawałek wiertłem obrotowym (wiertło motylkowe). Następnie należy użyć wiertła wężowego i wstępnie wywiercić otwór, po czym wkręcić wkręt z łbem podkładkowym. Ze względu na ogromną wytrzymałość tych wkrętów, w większości przypadków wystarczy 1 na górze i 1 na dole. 

Pergola z płótnem

Pergole są niezwykle popularne, jeśli chodzi o wieszanie płótna. W ten sposób można stworzyć piękną osłonę przeciwsłoneczną lub baldachim chroniący przed deszczem. Latem można cieszyć się chłodem w cieniu. Kiedy pada deszcz, można siedzieć sucho pod płótnem w pergoli. Jeśli chodzi o pergolę z tkaniną zacieniającą, Wovar ma w swoim asortymencie kilka rodzajów osłon przeciwsłonecznych. Wśród naszych tkanin zacieniających znajdziesz kwadratowe, trójkątne i prostokątne tkaniny zacieniające. Są one dostępne w wersji wodoodpornej i półprzezroczystej. Przewaga tkaniny nad stałym dachem polega na tym, że można ją zdjąć w dowolnym momencie. Można to zrobić bardzo szybko, w przeciwieństwie do demontażu całego dachu. Nasze śruby oczkowe i karabińczyki jeszcze bardziej to ułatwiają. Można ich używać nie tylko do tkaniny zacieniającej, ale także do innych akcesoriów, które chcesz zawiesić na swojej pergoli.

Huśtawka na pergoli

Oprócz osłony przeciwsłonecznej, pergola jest również powszechnie używana do zawieszenia huśtawki. Dzięki solidnej ramie pergoli nie musisz się o nic martwić. Ciężar huśtawki z osobą na niej nie stanowi żadnego problemu z solidną domową pergolą. Aby zawiesić huśtawkę, możesz wybrać nasze śruby klinowe, ale także nasze haki do huśtawek. Haki do huśtawek to wytrzymałe haki stworzone specjalnie do huśtawek. Huśtawka na pergoli nadaje ogrodowi zabawny wygląd. Ponadto jest to bardzo wygodne, gdy masz dzieci i chcesz cieszyć się ładnym baldachimem w ogrodzie w tym samym czasie. Oszczędza to miejsce, ponieważ nie trzeba budować huśtawki. Oprócz huśtawki można również wyposażyć pergolę w oświetlenie zewnętrzne. W ten sposób możesz cieszyć się własną pergolą nawet po zmroku. W tym celu firma Wovar włączyła do swojej oferty różne rodzaje oświetlenia zewnętrznego.

Pergola schommel en schaduwdoek

Pergola wykonana na wymiar

Czy masz już ochotę na wykonanie pergoli? Zamów materiały łatwo i szybko w naszym sklepie. Wolisz zobaczyć ją osobiście lub uzyskać poradę dostosowaną do Twoich potrzeb? Odwiedź nasz sklep w Groningen, gdzie możesz również zobaczyć naszą domową pergolę! Jesteś bardziej wizualny? W takim razie nasz poniższy film na YouTube może być czymś dla Ciebie. W tym filmie Jesse wyjaśnia krok po kroku, jak wykonać pergolę za pomocą połączeń narożnych.

 

 

Produkty pasujące do tego bloga