CURRENT LOCALE pl-pl

  • Zamówione przed 12:00, dostarczone w ciągu 2-3 dni
  • 30-dniowe prawo do zwrotu
  • Bezpieczne zakupy z odroczoną płatnością: Kup teraz, zapłać później!
  • Bezpłatna dostawa już od 500 zł

Wszystko o wkrętach i śrubach

Wszystko o wkrętach i śrubach

Poniżej znajdziesz informacje, które mogą pomóc Ci w wyborze naszych śrub i wkrętów. 

1.  Różnica między stalą ocynkowaną a nierdzewną

Co jest mocniejsze, stal nierdzewna czy ocynkowana?

Wkręty ocynkowane są mocniejsze niż ze stali nierdzewnej. Ponieważ wkręty ocynkowane mogą się utleniać, są mniej odpowiednie do stosowania na zewnątrz. Do zastosowań zewnętrznych wprowadziliśmy na rynek wkręty ze stali nierdzewnej 410. Są one zarówno mocne i nie utleniają się przy normalnym użytkowaniu. Do układania drewnianych tarasów używa się z reguły wkrętów ze stali nierdzewnej 410 5x50 mm do desek tarasowych o grubości 20 do 28 mm. Na deski ogrodowe przy budowie ogrodzeń wybiera się wkręty 4x50 mm ze stali nierdzewnej 410.

Co to jest utlenianie?

Przykładem utleniania są reakcje rdzewienia i spalania. Śruba ocynkowana jest chroniona przed utlenianiem przez warstwę cynku. W przypadku uszkodzenia warstwy galwanicznej, śruba utlenia się. Utlenianie było kiedyś definiowane jako reakcja na tlen. Obecnie jedna substancja emituje elektrony do innej substancji. Naukowcy nazywają ten proces korozją oksydacyjną.

Jakie są różne metody cynkowania?

Istnieją różne metody cynkowania. Najpopularniejsze metody cynkowania to sherardyzacja, cynkowanie ogniowe oraz cynkowanie galwaniczne lub elektrogalwaniczne. Galwanizacja chroni materiały przed korozją. Im grubsza warstwa cynku, tym lepsza ochrona.

Szerardyzacja

Szerardyzacja to metoda cynkowania, w której przedmioty są wyżarzane w zamkniętych bębnach w pyle cynkowym w temperaturze około 400ºC. Ta metoda jest używana głównie do pogłębiania małych elementów luzem, takich jak gwoździe, śruby i nakrętki.

Cynkowanie ogniowe

Najczęściej stosowaną metodą cynkowania jest cynkowanie ogniowe. Przedmiot jest zanurzony w stopie cynku. Cynk reaguje z żelazem, tworząc dobrze przylegającą i odporną na korozję powłokę.

- Galwanizacja lub cynkowanie elektrolityczne

W galwanizacji lub cynkowaniu elektrolitycznym przedmiot jest zanurzony w roztworze soli metalu. W wyniku podłączonego źródła zasilania metal z roztworu wytrąca się na obiekcie. W ten sposób powstaje gładka, ale cienka warstwa o grubości od 3 do 30 mikrometrów.

2. Kiedy stosować jaki typ wkrętów

Jakie wkręty nadają się do budowy ogrodzeń?

Wkręty ogrodowe ze stali nierdzewnej 410 firmy Wovar polecane są do budowy ogrodzeń. W przeciwieństwie do innych wkretów ze stali nierdzewnej, te wkręty ogrodowe są tak samo mocne jak wkręty ocynkowane. Dzięki temu podczas wkręcania wkrętów prawie nigdy nie dochodzi do ich zerwania. Przy montażu desek ogrodzeniowych zalecamy pomnożenie grubości Twojej deski ogrodzeniowej przez 2. Zatem gdy używasz deski ogrodzeniowej o grubości 1,8 cm, najlepiej wybrać nasze wkręty ogrodowe Wovar stal nierdzewna 410 4x40 mm.

Jakie wkręty są zalecane do montażu dachu?

Podczas montażu dachu należy stosować wkręty o dużej powierzchni nośnej i dużym zakresie zacisku. Do tego celu polecamy nasze wkrety z łbem stożkowym. Można też wykorzystać do tego nasze wkręty do drewna. Wkręty z łbem stożkowym nazywane są również wkrętami z łbem kołnierzowym, wkrętami do konstrukcji drewnianych, wkrętami z łbem soczewkowym lub wkrętami z łbem pancernym. Szeroki łeb stożkowy (21 mm) sprawia, że wkręty stożkowe są mocniejsze i posiadają napęd Torx. Montaż pokrycia dachowego jest szybszy i łatwiejszy dzięki wkrętom z łbem stożkowym.

Jakie wkręty stosować do łat (wiązarów)?

Istnieje wiele sposobów na montaż łat. Często stosuje się łaty z miękkiego drewna. Do mocowania listew nadają się nasze wkręty do płyt wiórowych Wovar ocynkowane z napędem torx. Są one bardzo wytrzymałe i nadają się do konstrukcji o dużej nośności. Do montażu łat należy używać wkrętów o grubości 5 mm. Długość wkrętów zależy od grubości belki, którą zastosujesz. Złotą zasadą w świecie maisterkowiczów jest to, że wkręt powinien być wkręcony przynajmniej do połowy w mocowane drewno. 

Najczęściej stosowanymi wkrętami do listew są nasze wkręty do płyt wiórowych ocynkowane Torx 5x70mm. Długość 70 mm zapewnia mocne zakotwienie.

Jakie wkręty stosować do drewna twardego?

W przypadku drewna twardego zalecamy stosowanie wkrętów ze stali nierdzewnej. W twardym drewnie znajdują się garbniki, które po pewnym czasie wpływają na ocynkowane wkrętu. Może to spowodować pęknięcie ocynkowanych wkretów. Nie dzieje się tak w przypadku wkretów ze stali nierdzewnej. Łamanie wkretów podczas ich wkręcania to jedna z największych przykrości w świecie pracy. Wkręty ogrodowe Wovar ze stali nierdzewnej 410 są znacznie mocniejsze niż wkręty ze stali nierdzewnej A2 i nie łamią się podczas wkręcania w twarde drewno. Wielu majsterkowiczów i stolarzy nie uważa nawet za konieczne wstępnego nawiercania przy stosowaniu wkrętów ze stali nierdzewnej 410. Wovar zaleca wstępne nawiercanie. Wstępne nawiercanie w drewnie twardym odbywa się zawsze za pomocą wiertła do drewna twardego, które jest cieńsze niż same wkręty. Dla wkrętów o grubości 5,0 mm wstępnie nawiercamy wiertłem do twardego drewna 3,5 mm. Do wkrętów o grubości 4,0 mm zaleca się stosowanie wiertła do twardego drewna o grubości 3,0 mm.

Jakie wkręty stosować do drewna na rusztowania?

Chcesz zrobić meble z drewna do rusztowań? Wybierz nasze ocynkowane wkręty ogrodowe! Są one specjalnie hartowane i mają ogromną nośność. Wkręty są wbijane z nacięciem torx. Dzięki temu Twoja maszyna nie będzie się ślizgać podczas wkręcania. Spodnia strona łba naszych wkrętów ogrodowych posiada żebra frezujące. Frezowane żebra pozwalają łebkowi wkręta pięknie zatopić się w drewnie rusztowania. Wkręty ogrodowe mają gwint dzielony. Dzięki temu konstrukcje z drewna są mocno ściągnięte. Do montażu należy używać bitów torx firmy Wovar. Nie uszkadzają one warstwy cynku na wkrecie, dzięki czemu wkręty nie mogą się utlenić.

Jakiej wielkości wkrętów do tarasów powinienem użyć?

Nasze wkręty do tarasu ze stali nierdzewnej 410 idealnie nadają się do montażu tarasu lub desek tarasowych. Nazywane są również wkrętami tarasowymi. Aby mieć pewność, że używają Państwo wkrętów o odpowiednim rozmiarze, zalecamy pomnożenie grubości desek tarasowych przez 2. I tak dla desek tarasowych o grubości 2,5 cm zalecamy nasze wkręty do desek tarasowych Wovar 5 x 50.

Jakie wkręty stosować do płyt MDF?

Nasze ocynkowane wkręty do płyt MDF z napędem torx są często stosowane do przykręcania płyt MDF. Wkręty do płyt wiórowych Wovar mają ostry jak brzytwa punkt cięcia. Ten punkt cięcia gwarantuje, że materiał deski nie będzie się rozszczepiał. Gwint dzielony wkrętu umożliwia mocne ściągnięcie konstrukcji drewnianych na drewnie. Do montażu wkretów ogrodowych użyj naszych wysokiej jakości bitów Wovar. Minimalizują one ryzyko uszkodzenia warstwy cynku. Dzięki temu śruby wytrzymują długi czas.

Jakie wkręty stosować do płyt wiórowych?

Do płyt wiórowych zalecamy stosowanie wkrętów do płyt wiórowych Wovar ocynkowanych z napędem torx. Płyty wiórowe Wovar są utwardzone i dzięki temu wyjątkowo mocne. Specjalny punkt cięcia sprawia, że nawet najcieńszy materiał deski nie ulega rozszczepieniu.

Jakie wkręty stosować do blach falistych?

Wovar posiada specjalne wkręty do montażu blach falistych. Te wkręty do blach falistych wykonane są ze stali nierdzewnej. Dzięki temu wkręty nadają się bardzo dobrze do miejsc wilgotnych i nie utleniają się. Mocowanie z szerokim trzpieniem chroni otwór montażowy przed wodą deszczową. Wkręty karbowane posiadają poręczny napęd torx 20. Ten bardzo głęboki wycisk torx doskonale pasuje do naszych bitów TX20. Zapoznaj się z naszymi wkrętami do dachów falistych, aby uzyskać więcej wskazówek i porad dotyczących montażu falistych arkuszy dachowych.

Jakie są łby wkrętów?

Istnieje wiele różnych rodzajów łbów wkrętów. Wovar stosuje m.in. głowicę płaską, głowicę okrągłą i głowicę przeciwstawną. Płaski łeb sprawia, że po zamontowaniu wkręt ładnie zagłębia się w drewno. Wynika to ze stożkowego łba wkrętu z płaskim łbem. Należy pamiętać, że przy zastosowaniu cienkiego materiału deski, drewno może się rozszczepiać. Gdy wkręt jest wpuszczony w drewno, jest mniej widoczny. Zapewnia to ładniejsze wykończenie.

Wkręty z łbem stożkowym mają szeroki łeb stożkowy 21 mm. Zapewnia to dużą powierzchnię łożyska i zakres mocowania. Wkręty z łbem stożkowym nazywane są również wkrętami do drewna, wkrętami z łbem pancernym lub wkrętami z łbem kołnierzowym. Wkręt z łbem stożkowym jest zamiennikiem dla śruby z gwintem do drewna. Zasadnicza różnica pomiędzy wkrętem z łbem stożkowym a wkrętem z gwintem do drewna polega na tym, że wkręty z łbem stożkowym mają napęd trox. Ze względu na sześciokątny łeb, wkręt do drewna musi być dokręcany za pomocą klucza nasadowego lub zestawu nasadek. Zajmuje to więcej czasu niż w przypadku dokręcania wkrętów z napędem Torx. Do naszych wkrętów do drewna M8 należy użyć naszego idealnie dopasowanego klucza nasadowego 13mm.

Jakiego połączenia wkrętów należy użyć?

Wovar oznacza jakość i pracuje głównie z wkrętami z napędem torx. Napęd Torx daje Twoim narzędziom dobry chwyt na śrubie, dzięki czemu Twoja maszyna nie będzie się ślizgać. Główka torx ma kształt gwiazdy i jest polecana przez wielu konstruktorów. Nie bez powodu jest to najczęściej stosowane połączenie śrubowe w branży zawodowej.

Rodzaje napędów śrubowych 

Co to jest pozidrive?

Pozidrive to napęd krzyżowy, w którym standardowa głowica krzyżowa wyposażona jest w drugi krzyż. W ten sposób powstaje cięcie w kształcie gwiazdy. Drugi krzyż to lepsze przeniesienie siły niż w przypadku zwykłego napędu krzyżowego. Nasze wkręty do płyt wiórowych z napędem pozidrive są idealne do użytku domowego. Profesjonaliści, tacy jak budowlańcy i stolarze, zalecają jednak wkręty z napędem Torx. Napęd Torx zapewnia dodatkową przyczepność, dzięki czemu maszyna nie ślizga się i ma optymalne przeniesienie siły podczas wkręcania wkrętów. Wovar zainspirował się profesjonalistami i dlatego poleca wkręty do płyt wiórowych z napędem Torx. Wovar dostarcza darmową końcówkę tylko w przypadku wkrętów do płyt wiórowych Torx z łbem stożkowym, wkrętów ogrodowych z łbem stożkowym i wkrętów do tarasów ze stali nierdzewnej 410.

Jakiego bitu powinienem użyć?

Wovar dostarcza głównie wkręty z łbem torx. Główka torx ma 6 punktów napędowych. Zapewnia to możliwość przyłożenia dużej siły do śruby. Wovar dostarcza bezpłatnie końcówkę torx z wkrętami do płyt wiórowych, wkrętami ogrodowymi i wkrętami do tarasów Wovar. Dzięki tym wkrętom nie musisz więc martwić się o dobór odpowiedniego rozmiaru bitu. Wkręty, do których Wovar nie dostarcza wolnych końcówek, mają wyraźnie zaznaczone, jakie końcówki pasują do danych śrub. Nasze wkręty do blatu i wkręty do ramy są wyposażone w końcówki Torx 40, a wkręty do ramy Wovar w końcówki Torx 30.

Nasze wkręty z napędem pozidrive są napędzane bitem PZ. Każda śruba Pozidrive wskazuje, której końcówki należy użyć do zamontowania wkretu. Wkręty Pozidrive o grubości 4 i 5 mm montujemy za pomocą bitu PZ-2. Nasze wkręty 6 mm Pozidrive są napędzane bitem PZ-3.

Co to znaczy, że wkręty są hartowane?

Nasze wkręty ze stali nierdzewnej 410 wykonane są z hartowanej stali węglowej. Dzięki temu są one dwukrotnie bardziej wytrzymałe niż zwykłe wkrety ze stali nierdzewnej. Wkręty są utwardzane przez specjalną obróbkę cieplną. Stal jest najpierw podgrzewana, a następnie szybko chłodzona. Łamanie się wkrętów podczas wkręcania często prowadzi do dużej irytacji. Wovar zapobiega temu dzięki naszym wkrętom o najwyższej jakości stali nierdzewnej 410.

Co to znaczy punkt cięcia?

Punkt cięcia zapewnia mniejsze rozszczepienie drewna podczas wkręcania wkrętu. Dzięki punktowi cięcia wkręt szybciej wnika w drewno. Przyspiesza to proces wkręcania. Punkt cięcia nazywany jest również punktem frezowania. W przypadku wkrętów z końcówką tnącą gwint na końcu wkrętu jest przerwany przez rowek. Dzięki temu wkręt szybciej wcina się w drewno.

Jaka jest różnica między wkrętem z pełnym gwintem a wkrętem z częściowym gwintem?

Nazwa mówi wszystko: wkręt z pełnym gwintem ma gwint od czubka do łba. Najbardziej nadaje się do mocowania metalu lub plastiku do drewna. Wkręt z gwintem częściowym posiada trzon pomiędzy łbem wkrętu a gwintem wkrętu. Ten wkręt nadaje się do konstrukcji typu drewno do drewna. Częściowa nić zapewnia ścisłe ściągnięcie materiałów drewnianych. Jeżeli podczas montażu konstrukcji drewnianych do drewna zastosowano wkręt z pełnym gwintem, pomiędzy materiałami drewnianymi może powstać przestrzeń. Dzięki wstępnemu nawierceniu wkrętów z pełnym gwintem można temu zapobiec.

3. Wszystko o wierceniu

Kiedy należy wiercić wstępnie, a kiedy nie?

Zawsze zalecamy wstępne nawiercenie otworów pod drewno twarde. W przypadku miękkiego drewna, takiego jak modrzew, sosna i jodła, należy wstępnie nawiercać tylko wkręty dłuższe niż 7 cm z łbem grubszym niż 6 mm. Zalecamy również wstępne nawiercanie w przypadku pracy z drewnem twardym lub w przypadku montażu konstrukcji drewnianej i stosowania wkrętów z pełnym gwintem. Jeśli używasz wkrętów o grubości 5mm, użyj wiertła o rozmiarze 3,5mm. Jeśli używasz wkrętów o grubości 4 mm, użyj wiertła o średnicy 3 mm. Nasze najwyższej jakości wiertła tytanowe doskonale nadają się do tego celu i prawie w ogóle się nie łamią. Wiertła tytanowe wykonane są ze stali o wysokiej wytrzymałości (HSS). Dodatkowo tytanowe wiertło jest w pełni szlifowane i wyposażone w powłokę TiN. Ze względu na powłokę TiN, wiertło to posiada odporność na temperaturę do 600 stopni Celsjusza!

Wskazówka: Czy pracujesz np. z gładko struganym drewnem tarasowym? Wtedy można zdecydować się na użycie wiertła pogłębiającego. Dzięki temu wkręty dekarskie lekko zagłębiają się w drewno. Zapewnia to piękne wykończenie.

Jaka jest różnica między wiertłami z normalnym połączeniem a wiertłami udarowymi SDS?

Zaletą wiercenia z połączeniem udarowym SDS jest to, że Twoje wiertło nigdy nie będzie się ślizgać podczas wiercenia i zablokuje się w miejscu. Różnica między zwykłymi wiertłami a wiertłami udarowymi SDS polega na tym, że wiertła udarowe są znacznie łatwiejsze w użyciu. Ta przewaga wynika z połączenia. Zwykłe wiertło zaciska się przez uchwyt wiertarki. Wiertło udarowe SDS ma zagłębienie z 2 stron. Dzięki temu wiertło można włożyć tylko w jeden sposób.

Przy zwykłym połączeniu SDS często trzeba szukać właściwego sposobu wprowadzenia wiertła do wiertarki. Nacięcia zapewniają, że wiertło nie będzie się luzować podczas wiercenia. Wiertła udarowe SDS-plus są bardzo podobne do zwykłych wierteł SDS. Różnica polega na tym, że wiertła SDS-plus oprócz nacięć mają dodatkową szczelinę. Dzięki temu slotowi nie trzeba szukać podczas wkładania wiertła do maszyny.

Na co należy zwrócić uwagę podczas używania wiertła udarowe SDS i SDS-plus?

W przypadku stosowania wierteł SDS-plus często stosuje się młot udarowy lub obrotowy. Ważne jest, aby pozwolić maszynie wykonać pracę. Dlatego podczas wiercenia nie należy zbyt mocno naciskać. Zapobiegnie to złamaniu wiertła. Wiertła SDS-plus są pewnie zamocowane w maszynie. Dzięki temu są trudniejsze do usunięcia niż wiertła z normalnym połączeniem. Jeśli wiertło SDS-plus pęknie, bardzo trudno jest je usunąć.

4. Jakie wkręty do drewna twardego dębowego i garapa? Wkręty do drewna garbnikowego

Szukasz wkrętów do drewna dębowego? Wovar dostarcza wkręty do drewna dębowego, Garapa, Kapur i innych twardych gatunków garbnikowych. Wkręty Wovar do dębu posiadają powłokę organiczną, dzięki której wkręt nie ulega uszkodzeniu. Dzięki temu unikniesz czarnych plam na swoich drewnianych deskach.

4.1 Czy wkręty do drewna dębowego i Garapa mogą być stosowane ze stalą nierdzewną?

Nie jest to zalecane ze względu na ryzyko wystąpienia korozji galwanicznej. Korozja galwaniczna nazywana jest również korozją kontaktową lub korozją bimetaliczną. Korozja galwaniczna jest spowodowana napięciem elektrycznym pomiędzy dwoma różnymi metalami, które się ze sobą stykają. Im większa różnica potencjałów między metalami, tym szybsza degradacja materiału. Korozja kontaktowa występuje, gdy dwa złączone ze sobą metale są wystawione na działanie neutralnego elektrolitu. Jest to sól rozpuszczona w wodzie najczęściej w postaci deszczówki lub mokrego brudu. W ten sposób powstaje różnica potencjałów elektrycznych między dwoma metalami a elektrolitem. Dla mniej szlachetnego metalu w szeregu napięciowym prowadzi to do wzrostu potencjału (anoda), co przyspiesza korozję, podczas gdy drugi "szlachetniejszy" metal będzie korodował mniej ze względu na spadek potencjału (katoda). Wszystko to jest możliwe tylko w obecności tlenu rozpuszczonego w elektrolicie. Istnieje więc różnica w szybkości korozji pomiędzy różnymi metalami. Różnica ta uwidacznia się w tzw. szeregu naprężeniowym metali.

Metale, które szybko korodują, nazywane są metalami nieszlachetnymi (żelazo, cynk, magnez i aluminium), metale, które korodują bardzo powoli, nazywane są metalami półszlachetnymi (miedź), a metale, które w ogóle nie korodują, nazywane są metalami szlachetnymi (złoto, srebro i platyna). Organiczna powłoka AR (antykorozyjna) na naszych wkrętach działa zasadniczo jako izolator wokół stalowego wkrętu; jednak w przypadku połączenia metal-metal nie można wykluczyć, że powłoka zostanie uszkodzona w takim stopniu, że kontakt między dwoma rodzajami metalu może nadal występować. Z tego powodu nie zaleca się np. stosowania śrub ze stali powlekanej w zawiasach ze stali nierdzewnej. Ale również śruba ocynkowana (cynkowa) nie może być łączona z zawiasem ze stali nierdzewnej (niklowej). W każdej instalacji należy zapobiegać korozji galwanicznej poprzez stosowanie dopasowanych materiałów do zawieszania, blokowania lub mocowania. Połączenie metalu podstawowego (stal lub cynk) z metalem szlachetnym, takim jak stal nierdzewna (nikiel), może prowadzić do przyspieszonego procesu korozji. Jeśli użycie podobnych metali nie jest możliwe, należy zaizolować metale w miejscu styku. Można to zrobić stosując podkładki z PCV, teflonu, nylonu, listwy lub tuleje. Ale powłoka organiczna na naszych śrubach Dynaplus może również służyć jako izolator, o ile nie zostanie uszkodzona. W przypadku śrub ze stali nierdzewnej należy również zwrócić uwagę na użycie odpowiedniego bitu; bit stalowy pozostawia ślady stali w śrubie ze stali nierdzewnej, co może prowadzić do korozji kontaktowej. Do wkrętów ze stali nierdzewnej należy zawsze stosować końcówkę ze stali nierdzewnej. Nasze wkręty powlekane nie wymagają stosowania bitów ze stali nierdzewnej.

4.2 Na co należy zwrócić uwagę przy stosowaniu wkrętów powlekanych?

Materiały mocujące stosowane na zewnątrz budynków (atmosfera zewnętrzna), na przykład w ramach okiennych, na fasadach i/lub w konstrukcjach podlegają korozji atmosferycznej; korozji w atmosferze, w której występuje zraszanie i/lub kondensacja na pochyłych powierzchniach, na których nie występuje woda stojąca. Korozję atmosferyczną warstwy cynkowej elementów złącznych determinują 3 czynniki: 

  1. TOW (Time of Wetness - Czas zwilżenia),  
  2. Zawartość chlorków w atmosferze 
  3. Zawartość SO2 w atmosferze (siarki). 

Krótko mówiąc, chlorki i SO2 atakują utworzoną i ochronną warstwę patyny cynkowej, a woda umożliwia ten atak. Należy wyraźnie odróżnić korozję atmosferyczną, która wpływa na estetykę, od korozji, która ma wpływ konstrukcyjny. Argumenty estetyczne nie odgrywają żadnej roli w jamie, ale poza nią już tak. Generalnie świat budowlany zakłada (niesłusznie) we wszystkich obliczeniach żywotności, ile czasu potrzeba, aby warstwy cynku i farby (lub powłoki) zniknęły. Jednak w tym momencie stal nadal ma pełną wytrzymałość konstrukcyjną, a zatem zrównoważone bezpieczeństwo nie jest w ogóle naruszone. Wciąż istnieje ogromny czynnik bezpieczeństwa: minie ponad dwie do trzech dekad (w zależności od grubości stali), zanim pozostała stal skoroduje do tego stopnia, że wytrzymałość konstrukcyjna również zacznie spadać; to jest wbudowane bezpieczeństwo. 

Wspomniany wcześniej wpływ chlorków na samą stal ocynkowaną można zniwelować poprzez nałożenie na wyrób stalowy ocynkowany, powłoki organicznej. Jest to z pewnością wskazane w nadmorskich rejonach. Organiczna warstwa powłoki w rzeczywistości działa jak tarcza dla cynku przed wszelkimi wpływami środowiska. Taka metoda nazywana jest również systemem dupleksowym. Przykładem takiego systemu duplex z powłoką organiczną jest nasza powłoka Dynaplus AR C4. Tutaj warstwa cynku o grubości co najmniej 5 μm jest połączona z wieloma warstwami powłok organicznych o łącznej grubości co najmniej 15 μm, co zapewnia bardzo trwałe rozwiązania w atmosferze zewnętrznej.

4.3 Czy wkręty powlekane nadają się do środowisk stodoły?

Powłoka AR na naszych wkrętach zewnętrznych ma bardzo dobrą odporność chemiczną i w praktyce udowodniła, że jest bardzo odporna na kwasy amoniakalne, które występują w stabilnych środowiskach. Nie możemy jednak zagwarantować trwałości powlekanych śrub w tym szczególnie agresywnym klimacie. 

4.4 Czy mogę stosować wkręty powlekane do mostków z drewna twardego?

Nie zaleca się stosowania wkrętów powlekanych w drewnianych deskach mostowych, po których jeżdżą samochody lub inne środki transportu. Jeśli łby wkrętów nie zostaną prawidłowo zatopione w drewnianym odeskowaniu mostu, ryzyko uszkodzenia powłoki na łbie wkrętu jest zbyt duże. Ponadto drewniane mosty są często posypywane solą w okresie zimowym, co oznacza, że śruby nie pozostaną długo odporne na korozję.  

4.5 Czy wkręty powlekane nadają się również do drewna modyfikowanego, np. drewna Accoya?

Przy mocowaniu trwałego drewna modyfikowanego Accoya zaleca się stosowanie łączników ze stali nierdzewnej lub powlekanych. Wytyczne producentów zalecają stosowanie w miarę możliwości stali nierdzewnej zgodnej z normą EN 10088-1 jakość A2 lub A4 lub AISI typ 304 lub 316. Jeśli zastosowanie stali nierdzewnej nie jest możliwe, zaleca się stosowanie okuć odpowiednich do zastosowań w warunkach kontrolowanego klimatu lub na zewnątrz.  

W przypadku stosowania wkrętów powlekanych zaleca się wstępne nawiercanie, aby zapobiec uszkodzeniu powłoki. Accoya® i Weekamp Doors przeprowadziły w przeszłości własne testy z naszymi wkrętami z powłoką AR (antykorozyjną). Oba organy bardzo pozytywnie oceniają wyniki badań, ale nadal pozostają ostrożne w kwestii doradztwa w praktyce, ponieważ z zastosowaniem śrub powlekanych wiąże się sporo warunków wstępnych. Niestety, nie możemy dać żadnej stanowczej gwarancji na trwałość naszych wkrętów w drewnie Accoya.

4.6 Czy wkręty powlekane nadają się do stosowania na wybrzeżu?

Bezpośrednio przy wybrzeżu znajduje się obszar nazywanay - na wybrzeżu, czyli do około pięciu kilometrów w głąb lądu. Ta strefa przybrzeżna ma klasę korozyjności C3. W tak agresywnym klimacie nie można dać gwarancji na odporność na korozję w aplikacji. Dlatego nie możemy zagwarantować odporności na korozję naszych powlekanych śrub stosowanych w tym klimacie. Nawet w przypadku zastosowania wkrętów ze stali nierdzewnej A2 lub A4 nie można zagwarantować nic na temat wydajności w zakresie trwałości lub odporności na korozję w tak agresywnych warunkach.

W przypadku większej ilości pytań dotyczących śrub i wkrętów zapraszamy do kontaktu z nami!

Mały sprzęt

Oprócz wkrętów i okuć do ciężkich konstrukcji, Wovar dostarcza również szeroką gamę drobnych okuć do użytku w domu, ogrodzie i kuchni. Pomyśl o karabinkach, hakach muszkieterskich, drucie stalowym, hakach typu S, brelokach, sprężynach zamkowych i zaciskach z drutu stalowego. Cały drobny sprzęt jest jakości Wovar, za konkurencyjną cenę.

Informacje o dostawie 

Firma Wovar realizuje zamówienia za pomocą PostNL. Ten bardzo niezawodny przewoźnik odbiera Twoje zamówienie około 22:15 wieczorem w naszym magazynie. W nocy paczki są sortowane w centrum sortowniczym, aby można je było dostarczyć w ciągu od 2 do 4 dni roboczych. Po wysłaniu zamówienia otrzymasz wygodny kod śledzenia, dzięki któremu będziesz mógł sprawdzić, kiedy zamówienie zostanie dostarczone.

Nie szukaj dalej lokalnego sklepu z narzędziami! Wovar błyskawicznie dostarcza śruby i artykuły żelazne bezpośrednio pod wskazany adres!